piątek, 14 października 2016

10 najbardziej nawiedzonych mostów


Gefyrofobia to lęk przed mostami. Niektórzy z nas sami cierpią na ten rodzaj zaburzeń lękowych lub znają kogoś, kto boryka się z nim boryka. Osoby cierpiące na gefyrofobię zazwyczaj kulą się, zamykają oczy i obficie się pocą podczas przechodzenia przez jakikolwiek most; często zdarza się również, że się modlą.

Podczas gdy lęk przed mostami jest irracjonalny, trzeba jednak przyznać, że mosty zawalały się w przeszłości. Co więcej, w mrocznym świecie miejskich legend i folkloru mosty są często obrazowane jako miejsca tajemnicy, zła lub tego i tego. Następujących 10 mostów służy jako tła dla licznych historii o duchach, które mają na celu wzbudzenie strachu zarówno u osób cierpiących na gefyrofobię, jak i u tych, którzy nie odczuwają lęku przed mostami.

10. The Old Alton Bridge w TeksasiePołożony blisko miast Denton oraz Copper Canyon w Teksasie, The Old Alton Bridge był pierwotnie zbudowany przez firmę King Iron Bridge Manufacturing Company jako ułatwienie w transporcie dla ludzi oraz bydła. Jego nazwa pochodzi od opuszczonego miasta Alton w hrabstwie Denton. Most był używany do 2001 roku, kiedy to został zamknięty dla ruchu samochodowego.  

Mimo że The Old Alton Bridge znajduje się na liście Krajowego Rejestru Zabytków, obecnie znany jest jako Goatman’s Bridge. Według legendy, utalentowany hodowca kóz, Oscar Washburn, przyjął przydomek „Goatman”. Prawdopodobnie w celu rozwinięcia biznesu, Wasburn powiesił na moście znak „Droga do Goatmana”. Nie spodobało się to  lokalnej organizacji rasistowskiej Ku-Klux-Klan. W sierpniu 1938 roku, zamaskowani członkowie organizacji uprowadzili Washburna i powiesili go na moście. Jednak kiedy mordercy spojrzeli w dół, aby upewnić się, że Washburn nie żyje, nigdzie nie dostrzegli jego ciała. Rozwścieczeni tym, wrócili do domu Washburna i zabili całą jego rodzinę.

Od tego czasu ludzie zainteresowani historiami o duchach zaczęli zauważać opuszczone samochody niedaleko mostu, tajemnicze światła, a nawet upiorną postać pasterza, prowadzącego stado kóz przez most. Rozpowszechniona legenda, która pojawiła się przed 2001 rokiem dotyczyła ludzi jadących przez most z wyłączonymi samochodowymi światłami. Powodowało to pojawienie się Goatmana... Inna wersja tej legendy głosi, że jeśli zatrąbimy klaksonem dwa razy w dniu Halloween, przed nami zmaterializują się oczy Goatmana.

9. Hell’s Bridge w Michigan


Historia popularnego Hell’s Bridge w Algoma Township w Michigan obraca się wokół fikcyjnej postaci Eliasa Friske. W połowie XIX wieku w kilku miastach w Kent County doszło do fali porwań dzieci. Jedno z najdramatyczniejszych miało miejsce w Lamphaville (dzisiejsze Rockford). Aby zwalczyć zagrożenie, ludzie z miasta poprosili o pomoc starszego i pozornie życzliwego Friske’a, który zaskoczył wielu osadników, głosząc piekielną ewangelię, która winiła demony za ostatnie zniknięcia tak wielu dzieci.

Mimo dziwnych kazań, mieszkańcy miasta powierzyli mu pod opiekę swoje pozostałe dzieci, podczas gdy sami szukali w lesie tych zaginionych. To był wielki błąd… Friske bowiem do szaleństwa doprowadzał ostry smród zmarłych i obdartych ze skóry dzieci (które jak się okazało on sam wcześniej zamordował!), zabił więc pozostałe jedno za drugim i wyrzucił ich ciała do River Rouge.

Kiedy mieszkańcy miasteczka wrócili z nieudanych poszukiwań, odkryli ciała swoich pociech pod mostem, który łączył brzegi rzeki. Po schwytaniu Friske’a, który za swoje czyny winił demony, ludzie z miasta zlinczowali go wieszając na moście. Według legendy, ciało Friske’a zostało szybko porwane przez rwący nurt.

W rzeczywistości, Hell’s Bridge nie jest niczym więcej niż wąskim, metalowym pasażem, który przecina dopływ River Rouge, a nie samą rzekę. Nie powstrzymało to jednak wielu historii od rozprzestrzeniania się. Większość ludzi twierdzi, że most jest nadnaturalnie aktywny, będąc otoczonym niewytłumaczalną mgłą i orbami widocznymi na fotografiach, które dominują wśród zebranych dowodów. Na jednym przechwyconym obrazie można zauważyć unoszący się na powierzchni tafli stryczek.

8. Most Donkey Lady Bridge w Texasie.


Niedaleko obwodnicy TX-1604 w San Antonio, usytuowany jest mały most, który przecina Elm Creek. Dla większości obserwatorów, most ten jest definicją przeciętności; nie ma w nim niczego niezwykłego, w rzeczywistości jest to jednak Donkey Lady Bridge. Według teksańskiego folkloru, w połowie XIX wieku, teksańska rodzina osadników mieszkała niedaleko miejsca, które miało w przyszłości stać się tętniącą życiem metropolią San Antonio. Któregoś dnia, pewien syn majętnego sprzedawcy wyładował swoją wściekłość na ośle (inna wersja mówi o koniu) należącemu do jednej z rodzin i zaczął go brutalnie bić. Zdając sobie sprawę, że środki ich utrzymania były zagrożone, rodzina osadników obrzuciła kamieniami młodego bogacza. Rozzłoszczony, młodzieniec poprzysiągł zemstę.

W czasie następnej nocy młody mężczyzna wrócił do wioski, jednak tym razem miał ze sobą uzbrojoną grupę ludzi. Bandyci podpalili dom rodziny osadniczej i nie pozwolili innym osadnikom interweniować. Kiedy mąż próbował uciec, został postrzelony i zmarł. Jego żona również nie uniknęła tragicznego losu; większa część jej ciała była całkowicie spalona, jednak udało jej się uciec do pobliskiego Elm Creek, gdzie zniknęła na zawsze.

Od tego tragicznego dnia most nad Elm Creek stał się popularnym celem poszukiwaczy legend. Uważa się, że jeśli zaparkujesz na środku mostu w nocy i wyłączysz światła, pojawi się  „Donkey Lady”. Większość ludzi opisuje jej upiorną postać jako odrażające połączenie człowieka i zwierzęcia, z luźną, workowatą skórą.

7. Most The Haunted Bridge w Peckforton, Cheshire  


Wzniesiony gdzieś w latach pięćdziesiątych XVIII wieku w Peckforton’s Hill Lane, tak zwany “Nawiedzony most” (the Haunted Bridge), jest czymś więcej niż tylko małą kładką umożliwiającą podróżującym dotarcie do zamku Peckforton. Podobnie jak wiele zamków w Anglii, Peckforton dostąpił bowiem zaszczytu bycia nawiedzonym. Niezaprzeczalnie jest on niezwykłym obiektem, do którego w 1859 roku John Watson, kamieniarz, otrzymał zlecenie na stworzenie 3,7-metrowego kamiennego słonia. W zamyśle rzeźba ta służyć miała jako… ul. Dzisiaj ta dziwna statua przyciąga wielu turystów.

Dziwaczność zamku blednie jednak przy nawiedzonym moście. Jedna z bardziej popularnych opowieści twierdzi, że jeśli przejdziesz pod nim patrząc przed siebie, ukaże się widmo jednej ze służących. Według innych, zamiast oblicza, śmiałkowie usłyszeć mogą jej kroki chodzącej po moście. Jeszcze bardziej zatrważające wierzenie mówi o śmierci w ciągu roku każdego, kto ujrzy ducha kobiety.

6. Most Poinsett Bridge w Południowej Karolinie.


W hrabstwie Greenville, na drodze 107 przy autostradzie nr 11, znajduje się most Poinsett Bridge, prawdopodobnie jedna z najbardziej nawiedzonych budowli w Południowej Karolinie. Uważa się, że zbudowany całkowicie z kamienia Poinsett Bridge nawiedzany jest przez ducha młodego mężczyzny, który zginął w wypadku samochodowym w latach pięćdziesiątych. Według kolejnej popularnej historii, most nawiedza dusza niewolnika, który został zlinczowany. Fakt, że Poinsett Bridge jest jednym z najstarszych mostów w południowych stanach sprawia, że takie legendy wydają się jeszcze bardziej wiarygodne.

Jakie by nie były rzeczywiste powody nawiedzeń, osoby odwiedzające Poinsett Bridge twierdzą, że doświadczyły wszystkiego, począwszy od tajemniczych dźwięków, po obecność unoszących się na powierzchni wody orbów oraz dziwnych, niewytłumaczalnych świateł. Jedno z badań zajmujących się zjawiskami paranormalnymi zarejestrowało kilka dźwięków o niezidentyfikowanym źródle i pochodzeniu (EVP) w pobliżu mostu. Dwa nagrania dostarczyły nawet imiona- „Abram” oraz „Willie”.

5. Egypt Road Bridge w Ohio


W każdym stanie w USA znajdują się tak zwane mosty płaczących dzieci. Swoją nazwę zawdzięczają relacjom, według których da się w pobliżu nich zaobserwować duchy zmarłych (czasem zamordowanych) dzieci. W Salem, Ohio, jeden z takich tworów znajduje się na Egypt Road. Obecnie wyłączony z użytku i chroniony przez pojedynczy, zardzewiały pręt, Egypt Road Bridge zmusza łowców duchów do oddalenia się od swoich pojazdów i pieszego podróżowania po nawiedzonej powierzchni.

Jak w przypadku większości miejskich legend, istnieje kilka wyjaśnień, dlaczego walący się most jest nawiedzony. W jednej opowieści, młoda para była zbyt zaabsorbowana kłótnią, by dostrzec, że ich niemowlę spadło z mostu. W innej wersji, matka dziecka zeskoczyła w celu ratowania dziecka, lecz obydwoje zginęli. Wyrzucone przez rzekę ciała tak przeraziły ojca, że ten uciekł wgłąb lasu i nigdy więcej się nie odnalazł.

Jeśli legendy nie kłamią, Egypt Road Bridge jest wyjątkowy pod względem oddziaływań paranormalnych, gdyż te mają miejsce również za światła dnia. Pomimo, iż badacze są w stanie prześledzić losy mostu do roku 2005, łączy się on z naprawdę zatrważającym wydarzeniem. W 2010 roku, poważnie spalone ciało 60-letniego Ardesa Baumana zostało znalezione wewnątrz pojazdu zaparkowanego w pobliżu mostu. Oficjalnie uznana za samobójstwo, sprawa wciąż pozostaje niezamknięta.  

4. Most Colville Covered Bridge w Kentucky


W Hinkston Creek w hrabstwie Bourbon w Kentucky znajduje się most ,olville Covered Bridge. Jest to piękna budowla, pierwotnie zbudowana w 1877 roku przez Jacoba Bowera. Po kilku dekadach rekonstrukcji, włączając w to całkowity demontaż w 1997 roku, most został ponownie oddany dla ruchu samochodowego w 2001 roku. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych nawiedzonych miejsc w stanie „Bluegrass”.

Wiele historii o duchach dotyczących ,olville Covered Bridge dotyczy metafor, które związane są z nawiedzonymi mostami. Przypuszczalnie w latach trzydziestych dwóch nastolatków wracało do domu ze studniówki, kiedy stracili kontrolę nad samochodem. Zmarli, po tym jak gwałtownie wpadli do położonej poniżej rzeki. Niedługo po tym zdarzeniu mieszkańcy zaczęli widzieć pod mostem upiorne światła. Według kolejnej historii, starsza kobieta, Sarah Mitchell, zmarła, kiedy przechodziła pieszo przez most. Jej duch, razem z duchami dwóch nastolatków jest powodem, dla którego wielu współczesnych odwiedzających Kentucky zwiedza Colville Covered Bridge nocą i zwraca uwagę na upiorną mgłę oraz unoszące się na powierzchni wody orby.

3. Seven Gates Of Hell Illinois


Siedem bram piekła (lub do piekieł) w Collinsville, Illinois, dzieli swą nazwę z kilkoma innymi lokacjami w USA. W Yorku w Pensylwanii wielu ludzi wierzy, że portal do piekła istnieje w małym lesie nieopodal miasta Hallam. Miasto Athol w Massachusetts ma swoje własne Siedem Bram; w tym wypadku, obszar ten jest polaną przy Pleasant Hill Road. Uważa się, że Athol posiada swój własny portal do piekła przez ołtarz, który był używany do składania ofiar z ludzi.

Seven Gates of Hell jest wielowątkową legendą. Jeśli przejdziemy przez każdą bramę o północy, jedna za drugą, podczas przekraczania siódmej, bramy do piekła się otworzą, a dalej prowadzeni będziemy już przez demony.

Według różnych historii, Seven Gates of Hell nawiedzane jest przez wszystko, począwszy od ducha zamordowanego afro-amerykańskiego chłopca, zlinczowanego przez Ku-Klux-Klan, po złowieszcze dusze wielbicieli Szatana, którzy często odwiedzali ten most.

2. Most Airtight Bridge w Illinois


Podczas gdy większość opowieści o nawiedzonych mostach opiera się na plotkach i przekazach z drugiej ręki, most Airtight Bridgew Ashmore w stanie Illinois ma bardzo dobrze udokumentowane pochodzenie swoich upiornych historii. W 1980 roku szeryf Coles County odkrył  niezidentyfikowane ciało zmarłej kobiety, unoszące się na powierzchni Embarras River, płynącej pod mostem Airtight Bridge. Z powodu braku powszechnych testów DNA w latach osiemdziesiątych, oraz tego, że zabójca pozbawił ofiarę dłoni, policja nie była w stanie ustalić tożsamości kobiety przez ponad dekadę. W końcu, w roku 1992, osoba ta została zidentyfikowana jako Diana Marie Riordan-Small, 26-letnia mieszkanka Bradley w Illinois. Pomimo znacznych postępów, ten przypadek nadal nie został w pełni rozwiązany.

Wielu ludzi, którzy obecnie odwiedzają most, zgłaszają niepokojące uczucie próżniowego bezruchu (stąd „Airtight”, czyli szczelny, hermetyczny), które utrzymuje się wokół całego obszaru. Inni twierdzą, że morderca Riordan- Small powraca co jakiś czas na most, aby ponownie przeżyć swój okrutny czyn. Pomimo, że dla nastolatków most stał się miejscem idealnym na nocne imprezy ze względu na odosobnienie, większość osób unika mostu, gdyż uważa się, że jest on nawiedzony.

1 . Most Dunvegan Bridge w Albercie


Położony w nieposiadającej praw administracyjnych Dunvegan w Albercie (Kanada), most Dunvegan Bridge jest stosunkowo nową budowlą. Ukończony w 1960 roku, jest jednym z największych mostów wiszących w całej Kanadzie. Jest również postrzegany jako najbardziej nawiedzony w całym kraju.

Październik 1960, zachodnia Kanada. Według ludowych opowieści, dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych, podczas jazdy w niebezpiecznej śnieżycy. Kiedy dotarli do nowo zbudowanego mostu, zatrzymali się w połowie drogi. Nie było to spowodowane pogodą, lecz pojawieniem się dziwnej kobiety w bieli. Częściowo zakryta śniegiem, prawdopodobnie miała na sobie białą pelerynę z kapturem. Nie nosiła również butów. Po zaoferowaniu podwiezienia, mężczyźni zdali sobie sprawę, że kobieta ich nie zauważyła, lub nie chciała. Pojechali dalej, nie byli jednak w stanie zapomnieć tego, co zobaczyli.

Po kilku nocach mężczyźni powracają na most razem z przyjaciółmi by znaleźć kobietę. Kiedy w końcu ją ujrzeli, zbierającą borówki, ze śniegiem wokół jej kostek, uznali ją za ducha. Nieco inna wersja tej historii zakłada, że duch nawiedzający Dunvegan Bridge był kiedyś katolicką zakonnicą, jednak żadna z wersji tej historii nie dostarcza wielu szczegółów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz